BIRO PRIČE

BIRO VODIČ za turiste: Top 20 atrakcija u Emiratima (FOTO)

Od poseta ikonama luksuza, preko obilaska fascinantnih muzeja i zabavnih parkova, do odlaska na pustinjski safari – sve na jednom mestu

Kada kao turista u svojoj režiji dođete u Ujedinjene Arapske Emirate (UAE), često ne znate kako da organizujete vreme i odlučite šta bi sve trebalo da posetite. Jer, u ovoj pustinjskoj zemlji atrakcija ima na pretek! Sedam do deset dana, koliko u proseku turisti ostaju u Dubaiju i Abu Dabiju, obično bude malo za obilazak znamenitosti, pogotovo ako ne napravite na vreme „raspored časova“.

U zavisnosti od toga šta želite da vidite, a da se pritom iz Emirata ne vratite umorniji nego kad ste pošli, odaberite sa naše liste atrakcije koje su vam najprivlačnije.

  

DUBAI

1. Burdž Kalifa

Najviša zgrada na svetu visoka je 828 metara i predstavlja jedan od simbola Dubaija. Ako ste nekada bili u Parizu, po dolasku u Dubai spremite se za šok – Burdž Kalifa je dva i po puta je viša od Ajfelove kule! Izgrađena je pre samo devet godina i jedna je od najzaslužnijih mega građevina zbog koje turisti iz celog sveta hrle u ovaj grad-emirat.

Ispred Burdž Kalife svakog 31. decembra kompanija „Emaar“ organizuje spektakularni vatromet koji uživo prenose najveće svetske TV stanice.

Najveće face iz sveta muzike, sporta i glume koje su posetile Dubai nisu odolele da se ne popnu na vidikovac Burdž Kalife. Pogled je zaista neverovatan!

Ulaznice možete da rezervišete OVDE

Ukoliko želite da uživate u ukusnom obroku ili popodnevnom čaju na 122. spratu Burdž Kalife, uz prelepi pogled na Arapski zaliv, rezervišite mesto u „Atmosphere“ laundžu – kliknite OVDE. Cene su u skladu sa lokacijom – minimum 60 evra po osobi.

Na 148. spratu Burdž Kalife nalaze se prostorije iz kojih se pruža najlepši pogled na Dubai. Vožnja, vodič i piće dobrodošlice koštaju oko 90 evra – kliknite OVDE da rezervišete svoje putovanje u ovu nesvakidašnju avanturu

  

2. Dubai Mol

Najveći tržni centar na svetu po bruto površini za iznajmljivanje otvoren je pre 11 godina i prostire se na više od milion kvadratnih metara. Zato i ne čudi što na ovoj lokaciji možete da provedete sate i sate, a da opet ne obiđete ni deseti deo onoga što ovo mesto nudi. Pored 1.200 butika, u njemu se nalaze još i 22 bioskopa, hotel sa 250 soba, 120 restorana i kafića, tematski zabavni parkovi, akvarijum, fontane, vodopad...

Od 2009. do danas svake godine u Dubai Mol uđe u proseku oko 70 miliona ljudi.

Restoran „Sammach“ ima dobar pogled na Dubai fontanu; cene hrane su pristojne, ako izuzmemo specijalitete od sveže ribe. Dodatni bonus - na svakih pola sata moći ćete da uživate u različitoj muzici i različitim „vodenim predstavama“. Na alkohol zaboravite, u „Sammachu“ ga ne služe.

  

3. Mol Of Emirates

Drugi po veličini tržni centar u Dubaiju. Ako volite da skijate, ovo je pravo mesto za vas. Dvočasovno uživanje na skijama košta 50 evra po osobi. Na istoj adresi je i najveći „Carrefour“ u Dubaiju, a ispred njega radnja u kojoj možete da kupite fenomenalne suvenire.

 

4. Madinat Džumeira

Bez obzira na to da li ste kupoholičar(ka) ili ne, ovaj tržni centar će vas osvojiti na prvi pogled. Izgrađen je u starom stilu, ima lepe restorane, a ako želite da se vozite gondolom, Madinat Džumeira je pravo mesto za vas.

  

5. City Walk

Još jedan tržni centar, ali za turiste kojima se dopada sve što je fensi.

  

6. Gold suk

Ako želite da osetite duh starog Dubaija, da razgledate i eventualno pazarite zlatni ili srebrni nakit, u četvrti Deira čeka vas nekoliko stotina juvelirnica i trgovci koji su voljni da se cenjkaju. Ipak, najbolje mesto za kupovinu nakita u Dubaiju je Gold & Diamond Park.

  

7. Etihad muzej

Zgrada muzeja u kom možete da otkrijete bogato nasleđe Ujedinjenih Arapskih Emirata nalazi se u četvrti Džumeira. Kao i sve druge značajnije zgrade u ovom delu sveta, i Etihad muzej je impozantan; prostire se na 25.000 kvadrata i sagrađen je na mestu gde je 1971. godine potpisan dokument o ujedinjenju emirata.

Opremljen je bibliotekom, edukativnim centrom i izložbenom salom, a u interaktivnim paviljonima možete da otkrijete kako je tekao ekonomski razvoj UAE kao prve federacije u arapskom svetu.

Cena ulaznica je pristupačna čak i za turiste sa plićim džepom – 25 AED za starije od 25 godina, 20 AED po osobi za grupne posete koje broje više od desetoro posetilaca, dok su za decu do pet godina ulaznice besplatne. Đaci i studenti plaćaju ulaz 10 AED.

  

8. Dubai Marina

Pored Burdž Kalife i hotela Burdž al Arab, ovo je deo Dubaija koji ste najčešće mogli da vidite na fotografijama u katalozima turističkih agencija iz celog sveta. Načičkani neboderi, prelepo uređeno šetalište, tržni centar... Dubai Marina je „grad u gradu“, i to fensi.

Birajte u kom restoranu ćete ručati ili večerati; naši favoriti su restorani „Pier 7“ (na svakom od sedam spratova nalaze se različiti restorani) i „Smokey“.

  

9. Burdž al Arab

Iako u menadžmentu tvrde da ga nikada nisu reklamirali kao jedini hotel sa sedam zvezdica na svetu, Burdž al Arab poznat je upravo po tome – kao najluksuzniji hotel na planeti koji je prevazišao standarde hotela sa pet zvezdica. Izgrađen je na veštačkom ostrvu 280 metara od obale, po narudžbini šeika Muhameda bin Rašida Al Maktuma, vladara Dubaija i potpredsednika UAE, na samom početku drugog milenijuma kao do tada najviši i najluksuzniji hotel na svetu. Za gradnju ove velelepne građevine bilo je potrebno 650 miliona dolara, a završen je za svega šest godina.

U sklopu hotela nalazi se više luksuznih restorana, od kojih dva imaju prestižan status najboljih svetskih. Prvi je “El Mahare” do koga se dolazi simuliranom podmornicom. U sastavu ovog restorana je akvarijum sa milion litara morske vode i najrazličitijim biljnim i životinjskim svetom, jedinstveno mesto na kome možete večerati dok pored vas pliva morski pas. Zbog sigurnosti, usled velikog pritiska vode, debljina stakla na akvarijumu iznosi 18 centimetara.

Drugi je najviši restoran na svetu ”El Muntaha”, koji se nalazi na 200 metara iznad Persijskog mora; poduprt je konzolama dugim 27 metara za jarbol, i do njega gosti stižu panoramskim liftom, a iz restorana se pruža pogled na ceo Dubai.

Na 210 metara nalazi se heliodrom za najbogatije posetoce. Čitav svet se upoznao s ovim mestom kada su na njemu 2005. godine Rodžer Federer i Andre Agasi odigrali prijateljski meč na zadivljujućem terenu.

Pristup hotelu je moguć samo ukoliko imate rezervaciju ili pozivnicu, a cena noćenja se kreće od 1.000 do 28.000 dolara, koliko košta iznajmljivanje Kraljevskog apartmana.

  

10. Dubai Frame

Još jedan impozantan biser arhitekture koji krasi Dubai. Možete da uživate u pogledu na stari deo grada podjednako kao i na novoizgrađene kvartove.

Dubai Frame može da primi 200 posetilaca u jednom satu; imaćete priliku da se kroz muzej u prizemlju upoznate sa istorijom grada, da u posebnoj galeriji zavirite u budućnost Dubaija i saznate kako će grad izgledati za 15 godina, da pogledate ogroman zid društvenih mreža i fotografišete se ispred njega, obiđete prodavnicu suvenira...

Kule visoke po 150 metara povezane su mostom dugačkim 93 metra i otvorene su svakog dana od 10 do 19 sati. Cena ulaznice je 50 AED za odrasle, 20 AED za decu starosti između tri i 12 godina, dok stariji od 60 godina mogu da posete Dubai Frame besplatno.

  

11. Dubai Glow Garden

Jedinstveni park sa svetlosnim figurama. Radno vreme je od 16 do 23:30h od subote do četvrtka, a petkom i tokom državnih praznika od 16h do ponoći. Cena ulaznice je 65 AED, a deca do tri godine starosti mogu da posete Dubai Glow Garden besplatno.

Ulaznice možete da rezervišete OVDE

  

12. Al Seef

Srce Dubaija. Mesto na kom se susreću baština i kultura najpoznatijeg emirata na svetu. Iz ovog dela grada za samo jedan dirham možete se abrom prebaciti na Gold suk.

  

13. The Pointe i hotel „Atlantis“

Predivno uređeno šetalište sa pogledom na „Atlantis“, ogroman hotel sa najboljim vodenim parkom i velikim brojem restorana.

  

14. Zabeel Saray

Još jedan hotel koji će vas ostaviti bez daha.

  

15. Izlet u pustinju

Ako dođete u UAE, a ne odete na izlet u pustinju, mnogo ćete propustiti. Pustinjski safari je osmišljen tako da je sve prilagođeno zadovoljstvu gostiju koji su došli da upoznaju lokalnu tradiciju. Vožnje po peščanim dinama, jahanje kamila, predstave sa trbušnim plesačicama... Prava magija iz hiljadu i jedne noći :)

U UAE postoji više agencija koje organizuju ovakvu vrstu izleta. Jedna od njih je i Arabian Adventures

  

ABU DABI

 

16. Luvr Abu Dabi

Punih 10 godina trajala je izgradnja prvog Luvra van Pariza, na ostrvu Sadijat u Abu Dabiju. Muzej je svečano otvoren 11. novembra 2017. i bio je atrakcija još u vreme gradnje, jer su inženjeri morali da se izbore sa nizom izazova kako bi napravili građevinu koja izgleda kao da lebdi iznad vode.

U stalnoj postavci, na 6.000 kvadratnih metara, nalazi se 600 umetničkih dela, dok se izložbeni prostor za gostujuće postavke prostire na 2.000 kvadratnih metara.

Muzej radi od subote do srede od 10 do 20 sati, četvrtkom i petkom od 10 do 22 sata, a ponedeljkom je zatvoren. Cena ulaznice za odrasle iznosi 60 AED, a za mlade od 13 do 22. godine 30 AED. Karte možete da kupite na OVOM LINKU

  

17. Džamija šeika Zajeda

Najveća džamija u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i osma po veličini u svetu, zvanično je otvorena 2007. godine u vreme islamskog meseca Ramazana. Ime je dobila po šeiku Zajedu bin Sultanu Al Nahjanu, osnivaču i prvom predsedniku UAE.

Džamija šeika Zajeda nalazi se u Abu Dabiju i može da primi 40.000 vernika. Krasi je kupola visoka 83 metra i teška nekoliko tona, ali ima i još 57 manjih kupola različitih veličina, kao i četiri minareta visokih do 115 metara. Dvorište džamije šeika Zajeda takođe je jedinstveno - popločano je cvetnim mramornim uzorcima i prostire se na površini od oko 17.000 kvadrata.

Vidljiva je sa oba mosta koji povezuju ostrvo Abu Dabi sa kopnom, a ono što ćete u njoj videti zaista ostavlja bez daha. Ako niste znali, čak 115.119 kvadratnih metara fasade obloženo je mermerom sa ex-yu prostora, tačnije iz Makedonije.

Na izgradnji džamije radilo je više od 3.000 radnika, a završena je za 13 godina.

Za razliku od većine islamskih bogomolja, u Veliku džamiju mogu da uđu i pripadnici drugih vera, kao i ateisti, jer je šeik Zajed smatrao da ona ne mora da bude samo mesto za molitvu. Njegova vizija Velike džamije bila je da ova impresivna građevina pod jednim krovom objedini sve ljude sveta i tako predstavi Emirate kao zemlju kosmopolita.

Više fotografija Velike džamije možete da pogledate OVDE

  

18. Warner Bros park Abu Dabi

Zabavni park u prestonici UAE otvoren je krajem jula 2018. godine. Organizovan je u šest tematskih oblasti i posetiocima nudi niz atrakcija. Bez obzira na to koliko godina imate, uživaćete u ludim vožnjama kao da ste dete :)

Jednodnevna ulaznica košta 295 AED po osobi i možete je kupiti OVDE

  

19. Ferrari World

Muzej ferarija, odmah do staze Formule 1. Ovde se nalazi najbrži rolerkoster na svetu.

  

20. Emirates Palace

Ono što je „Burdž al Arab“ za Dubai, to je „Emirates Palace“ za prestonicu UAE. Veličanstven hotel u koji ćete se zaljubiti na prvi pogled izgrađen je 2005. i koštao je čak tri milijarde dolara. To je treći najskuplji ikada izgrađeni hotel na svetu – od njega su skuplji samo „Kosmopoliten“ u Las Vegasu i „Marina bej sands“ u Singapuru. Većina apartmana urađena je u mermeru i zlatu.

Ukoliko želite da popijete kaficu sa listićima 24-karatnog zlata, ovo je pravo mesto za vas :)

BIRO


Lajkujte našu Facebook stranicu, da budete u toku sa najnovijim dešavanjima na Bliskom istoku.

NAŠ BIRO je portal o Bliskom istoku, namenjen ex-Yu populaciji.


Preporučene priče

Zvezde srpske trpeze na sajmu hrane u Dubaiju

Priznanje za ponos: Srbija – najlepša zemlja Evrope (VIDEO)

Top 11 dokaza da vam je Dubai ušao pod kožu (FOTO)


;